Telefon : 444 95 17 Adres : Hasanağa OSB Sanayi 10. Cad. No:58/2 Nilüfer/Bursa

NİTRASYON

NİTRASYON


Nitrasyon bir yüzey işlem prosesidir. Azotun çelik yüzeyine difüzyonun sonucu malzemenin yüzeyinde aşınma direncinin yüksek olduğu sert bir tabaka oluşur. Her malzemenin bir nitrasyonkabiliyeti vardır. Nitrasyon bazı çeliklerde korozyon direnci ve yorulma dayanımını artırır.

NEDEN NİTRASYON

İşlem sirasında deformasyon daha az olur
Sürtünme dayanımı yüksektir
Tüm çeliklere nitrasyon uygulanır
Tüm çeliklerin  sertleşebilme kabiliyeti vardır
Çeliğin içine işlediği için krom kaplama gibi 
Pul pul vs.kalkma oluşmaz.

FAYDALARİ

Nitrasyon özellikle aşırı yüklemeye maruz kalan aksamlarda yüksek yüzey sertliği sayesinde aşınma, sürtünme, pullanma ve sarmalara karşı yüksek direnç sağlar. Özellikle yüzey basma gerilimleri geliştirilerek yorulma dayancı artırılır. 

UYGULAMA VE MALZEMELER

Genel uygulamaları: dişliler, krank milleri, eksantrik miller, kam takipçileri, vana parçaları, yaylar, ekstrüzyon vidaları, kalıp döküm takımları, dövme kalıpları, alüminyum ekstrüzyon kalıpları, enjektörler ve plastik enjeksiyon kalıpları.
Nitrasyon krom, molibden, vanadyum ve alüminyum gibi nitrür oluşturucu elementleri içeren çelik çeşitlerine uygulandığında daha etkilidir. İşlem, sıcak iş, soğuk iş çelikleri ve kalıp çelikleri gibi takım çeliklerine de uygulanabilir. Nitrasyon düşük sıcaklıklarda gerçekleştiği için yay çelikleri de bu yöntemle sertleştirilebilir, bu sayede otomotiv sektöründe kullanılan yayların yorulma ömrü uzatılır. En iyi sonuçları elde etmek için malzeme,  nitrasyon öncesinde sertleştirilmiş ve menevişlenmiş olmalıdır.
                                                              

BİZE ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

Formu doldurarak bize gönderiniz. En Kısa Zamanda Size Dönüş Yapılacaktır.